Detektívna služba ako podnikateľský subjekt má záujem prilákať zákazníkov na rôzne zaručené benefity avšak nie každá z nich propaguje pravdu, resp. svoje prednosti oproti konkurencií nafukuje.
Článok je určený pre bežnú verejnosť, ktorej dá jasný prehľad o tom v čom detektívne služby na Slovensku klamú, čo "nafukujú" a na čo si dávať pozor pri výbere detektívnej služby, ktorá bude realizovať Váš detektívny prípad.
Aj keď väčšina súkromných detektívov na Slovensku pôsobí legálne a v súlade so zákonom o súkromnej bezpečnosti (č. 473/2005 Z.z.), vyskytujú sa prípady, kedy niektorí detektívi alebo detektívne služby klamú alebo používajú nekalé praktiky. Spomeniem tie najčastejšie oblasti, v ktorých sa môžu klienti stretnúť s podvodným alebo neetickým konaním:
Počet ukončených detektívnych prípadov
Niektoré detektívne služby v rámci svojej profesionality uvádzajú počet ukončených detektívnych prípadov. Častokrát je toto číslo moc nadhodnotené. Ako príklad môžem uviesť viac ako 500 ukončených detektívnych prípadov jednej nemenovanej detektívnej služby (podobné čísla boli zaznamenané aj u iných detektívnych služieb) a to od roku 2021. Z matematického pohľadu a ani zo štatistického pohľadu to nie je možné aby jeden človek (detektív) ukončil toľko detektívnych prípadov a vysvetlím prečo. Ak počítame, že priemerná dĺžka vyšetrovania detektívneho prípadu je 7 dní a nemenovaná detektívna služba od roku 2021 do roku 2025 ukončila viac ako 500 detektívnych prípadov tak to vychádza, že jeden detektívny prípad detektív ukončil za 2,6 dňa (500 ukončených detektívnych prípadov : 192 týždňov za 4 roky pôsobenia) a to bez dovolenky, PN, prestávky čo nie je možné. Z mojej detektívnej praxe môžem povedať, že sa vyskytujú aj také prípady, ktoré sa realizujú dlhšie ako bolo dohodnuté s klientom a to z rôznych dôvodov. Nevera, či podvod sa nedajú vyšetriť za 2,6 dňa, chce to čas, plánovanie a precíznosť. Z mojej praxe vyplýva, že max. počet detektívnych prípadov, ktoré som dokázal za rok ukončiť je v počte okolo 30 detektívnych prípadov. Každý jeden detektívny prípad mi už len komplikoval ďalšie plánovanie a nestíhal som ani pri najlepšej vôli. Počtu prípadov zodpovedá aj obrat detektívnej služby. Detektívna služba resp. detektív, ktorý vykonáva svoju prácu ako hlavnú zárobkovú činnosť dokáže za rok zarobiť niečo vyše 30tis. eur. Pri nemenovanej detektívnej službe by to bolo rádovo vyššie číslo čo z logického a časového pohľadu nie je možné.
Klamanie o rozsahu a zákonnosti detektívnych služieb
Niektorí detektívi sľubujú detektívne služby, ktoré nie sú legálne alebo etické a ako príklad uvádzam:
- Neoprávnené získavanie informácií: sľubovanie získania výpisov hovorov, SMS, heknutie e-pošty alebo sociálnych sietí. Tieto činnosti sú na Slovensku nezákonné a žiadny licencovaný detektív ich nesmie vykonávať. Legálni detektívi smú získavať dôkazy len zákonným spôsobom, napríklad sledovaním vo verejných priestoroch. Získavanie výpisov hovorov a sms smie na Slovensku len polícia so súhlasom sudcu. Možno si vravíte, že detektív môže mať známosti u operátora a táto známosť mu to za finančnú úhradu poskytne. Je to jeden z možných nelegálnych spôsobov získania požadovaných informácií avšak tento spôsob získania informácií sa rovná takmer nule. Vysvetlím prečo. Zamestnanec operátora smie vstupovať do výpisov iba na základe občianskeho preukazu dotknutej osoby. Aj keby sa to dákym spôsobom dalo obísť tak každý vstup zamestnanca operátora do týchto výpisov je operátorom evidovaný a žiadny zamestnanec si na triko nevezme poskytnutie týchto informácií a to zvlášť keď mu za to hrozí trest za spáchanie trestného činu. Za istých okolností je možné sa k týmto informáciám legálne dostať avšak nie spätne ale to nebudem v článku rozvádzať lebo takáto informácia je obchodným tajomstvom detektívnej služby EM-ER s.r.o. Pri týchto informáciách pokiaľ neboli získané legálnou cestou nemáte záruku, že sú pravdivé. Tieto informácie nie je možné preveriť bez toho aby Ste osobne v systéme videli túto informáciu. Aj za predpokladu, že by Ste sa hoci aj nezákonne dostali k týmto informáciám museli by ste rátať s finančným výdavkom rádovo v tisíckach eur v závislosti od sledovaného obdobia. Preto moja rada z dlhoročnej praxe je taká, že ak Vám to detektív sľúbi tak je to nielen nelegálne ale s veľkou pravdepodobnosťou prídete aj o peniaze za neoverené informácie. Takáto detektív je neseriózny a akákoľvek spolupráca je s ním riskantná.
- zavádzanie o možnostiach: niektorí môžu prehnane sľubovať zaručené výsledky aj v prípadoch, ktoré sú z objektívnych dôvodov ťažko riešiteľné alebo vyžadujú dlhý čas. Z praxe viem, že keď mi niekto povie "to nie je problém" tak to v skutočnosti je problém. Seriózny detektív Vám vysvetlí nielen postup získavania informácií ale aj možnosti ich získavania a na rovinu vám povie čo je a čo nie je reálne. Toto je zásadný rozdiel medzi serióznym detektívom a neserióznym detektívom.
Klamanie o licencií a kvalifikácii
Na Slovensku musia mať súkromné detektívne kancelárie licenciu na prevádzkovanie detektívnej služby, ktorú vydáva polícia. Číslo licencie si môžete preveriť tu.
- Falošné alebo neplatné licencie: Niektorí detektívi môžu tvrdiť, že majú licenciu, hoci ju buď vôbec nemajú alebo je neplatná. Bez platnej licencie sa výsledky ich pátrania nedajú použiť oficiálne, napr. v súdnom konaní. Seriózny detektív má na svojom webovom sídle zverejnenú platnú licenciu.
- Prehnané tvrdenia o skúsenostiach: Hoci mnohí seriózny detektívi majú prax z polície, niektorí môžu preháňať svoje skúsenosti alebo kvalifikáciu, aby pôsobili dôveryhodnejšie. Nie je jedno na akej pozícií na polícií predtým pracoval detektív. Je veľký rozdiel ak detektív pracoval na polícií v administratíve, doprave, hliadke alebo ako vyšetrovateľ či kriminalista. Vyšetrovateľ má praktické skúsenosti s vyšetrovaním, s trestným právom, so zabezpečovaním dôkazov a naproti tomu taký pochôdzkar nemá žiadne znalosti, ktoré by mu pomohli v detektívnej práci. Detektívna práca je dosť podobná práci vyšetrovateľa a kriminalistu. Ak detektív robil na polícií tak by mal mať buď preukaz dôchodcu policajta alebo na vyžiadanie od polície si môže zabezpečiť potvrdenie o jeho pracovnom zaradení.
Skryté poplatky a nejasná cenotvorba
Ceny za detektívne služby sa u jednotlivých detektívov líšia. Cena tak povediac odráža ich kvalitu a skúsenosti.
- Nejednoznačná cena: Klientom môže byť sľúbená nízka počiatočná cena, no neskôr sú prekvapení dodatočnými skrytými poplatkami. Obyčajne to začína cenami od... Cena má byť jasne stanovená v cenovej ponuke a v zmluve. Ako jediná cenová položka, ktorá sa nedá úplne odhadnúť je doprava. Detektív nikdy nevie dopredu koľko prejazdí na konkrétnom detektívnom prípade.
Ako sa chrániť pred nekalými praktikami
Ak zvažujete využitie detektívnych služieb, je dôležité:
- Preveriť licenciu: vyžiadajte si a overte číslo licencie na prevádzkovanie detektívnej služby na stránkach polície tu.
- Vyžadujte zmluvu: Trvajte na písomnej zmluve o poskytovaní detektívnych služieb, v ktorej sú jasne definované podmienky, rozsah služieb a cena.
- Byť opatrný pri nereálnych sľuboch: Ak Vám detektív sľubuje niečo, čo znie príliš dobre na to aby to bola pravda (výpis hovorov, sms, heknutie) je to pravdepodobne podvod a navyše tieto informácie sa nemusia zakladať na pravde.
- Vyhľadať referencie a odporúčania: Cez google si ľahko zistíte referencie danej detektívnej služby.
Ak Vás náš blog zaujal a máte záujem o seriózne a kvalitné detektívne služby tak nás neváhajte kontaktovať na uvedenom linku: Kontakty.