Je dôležité si uvedomiť, že aj keď sú súkromní detektívi trénovaní na získavanie informácií a dôkazov, ich činnosť je prísne limitovaná zákonom. Prekročenie týchto hraníc, či už z nevedomosti, nátlaku alebo úmyslu, môže viesť k páchaniu trestných činov. Tu sú najčastejšie okolnosti a konkrétne príklady, kedy sa detektív pri výkone svojej práce môže stať páchateľom.
Článok je určený pre bežnú verejnosť a zameriava sa na možné porušenia zákona detektívom pri výkone pátracej činnosti. Podotýkam, že na článok sa dá pozerať z dvoch strán a to ako na "možnosť" kedy detektív prekročí zákon a pácha tým trestný čin len aby získal informácie alebo ako na "skutočnosť" ktorá sa môže vyskytnuť v pátracej činnosti detektíva.
Neoprávnené zasahovanie do súkromia
Toto je najčastejšia oblasť, kde detektív môže zlyhať. Slovenské zákony prísne chránia súkromie osôb.
- Neoprávnené odpočúvanie a záznam komunikácie
- Trestný čin: Porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iných prejavov osobnej povahy (§377 Trestného zákona).
- Okolnosti: Detektív nainštaluje odpočúvacie zariadenie (plošticu) do bytu, auta, kancelárie alebo na telefón klienta či tretej osoby bez ich súhlasu a bez súdneho príkazu, aby získal informácie. Taktiež neoprávnené nahrávanie súkromných hovorov alebo telefonátov.
- Príklad: Manžel si najme detektíva, aby nainštaloval odpočúvacie zariadenie do spálne manželky, aby potvrdil neveru. Detektív, ktorý to vykoná, pácha trestný čin.
- Neoprávnene sledovanie a záznam obrazu
- Trestný čin: Neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi (§374 Trestného zákona) alebo spomínané Porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iných prejavov osobnej povahy (§377 Trestného zákona), ak ide o obrazový záznam "prejavu osobnej povahy".
- Okolnosti: Detektív dlhodobo a invazívne sleduje osobu v súkromných priestoroch (napr. cez okná do bytu), alebo inštaluje skryté kamery na súkromné pozemky bez súhlasu majiteľa, kde je narušené oprávnené očakávanie súkromia. Zároveň ak zverejní alebo zneužije tieto záznamy.
- Príklad: Detektív umiestni skrytú kameru do záhrady suseda, aby sledoval jeho aktivity, alebo zverejní intímne fotografie získané sledovaním.
Neoprávnený vstup a poškodenie majetku
Detektív, podobne ako bežný občan, nemá právo vstupovať do cudzích priestorov bez povolenia alebo poškodzovať majetok.
- Porušenie domovej slobody a neoprávnený vstup
- Trestný čin: Porušovanie domovej slobody (§194 Trestného zákona) alebo neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo nebytového priestoru (§194a Trestného zákona).
- Okolnosti: Detektív sa násilím alebo lstivo (napr. predstieraním inej identity) dostane do cudzieho bytu, domu, kancelárie alebo uzamknutého vozidla, aby hľadal dôkazy.
- Príklad: Detektív sa vydáva za opravára a pod touto zámienkou vstúpi do bytu sledovanej osoby, aby umiestnil kameru, alebo sa v noci vláme do firmy, aby získal dokumenty.
- Krádež alebo poškodzovanie cudzej veci
- Trestný čin: Krádež (§212 Trestného zákona) alebo Poškodzovanie cudzej veci (§246 Trestného zákona).
- Okolnosti: Detektív pri získavaní dôkazov vezme nejaký predmet, ktorý mu nepatrí, alebo úmyselne poškodí majetok (napr. pri inštalácii sledovacieho zariadenia).
- Príklad: Detektív, ktorý sleduje podozrivého, ukradne z jeho stola dokumenty, alebo pri pokuse o inštaláciu GPS zariadenia poškodí auto.
Zneužitie informácií a nátlak
Ak detektív zistí citlivé informácie, ich zneužitie je trestné.
- Vydieranie:
- Trestný čin: Vydieranie (§189 Trestného zákona).
- Okolnosti: Detektív použije kompromitujúce informácie, ktoré získal o osobe, na to aby ju nátlakom prinútil k určitému konaniu alebo nekonaniu, pod hrozbou zverejnenia informácií.
- Príklad: Detektív zistí, že sledovaná osoba má dlhy z hazardu, a vyhráža sa zverejnením tejto informácie, ak mu nezaplatí "odmenu" nad rámec pôvodnej dohody.
- Ohováranie alebo krivé obvinenie:
- Trestný čin: Ohováranie (§373 trestného zákona) alebo Krivé obvinenie (§345 Trestného zákona).
- Okolnosti: Detektív úmyselne šíri nepravdivé informácie, ktoré poškodzujú povesť osoby, alebo na základe vymyslených či sfalšovaných dôkazov obviní niekoho z trestného činu, o ktorom vie, že ho nespáchal.
- Príklad: Detektív sfalšuje dôkazy o otm, že manželka kradla z firmy, a podá na ňu trestné oznámenie, hoci vie že je nevinná.
Marenie spravodlivosti a falšovanie dôkazov
Detektív nesmie zasahovať do úradného vyšetrovania alebo manipulovať s dôkazmi.
- Falšovanie dôkazov:
- Trestný čin: (Súčasť Marenia spravodlivosti (§344 Trestného zákona) alebo súvisí s krivou výpoveďou a krivou prísahou (§346 Trestného zákona), ak by svedčil na základe sfalšovaných dôkazov.
- Okolnosti: Detektív úmyselne upravuje, ničí alebo vytvára falošné dôkazy (fotografie, videá, dokumenty), aby ovplyvnil priebeh súdneho konania alebo vyšetrovania.
- Príklad: Detektív upraví videozáznam tak, aby to vyzeralo, že osoba bola na mieste činu, hoci tam nebola.
Neoprávnene podnikanie alebo prevádzkovanie činnosti bez licencie
Hoci väčšina detektívov má licencie, niekedy môže dôjsť k ich zneužitiu alebo prevádzkovaniu bez oprávnenia.
- Trestný čin: Neoprávnené podnikanie (§251 Trestného zákona).
- Okolnosti: Detektív vykonáva pátraciu činnosť bez licencie alebo nad rámec rozsahu svojej licencie (napríklad ponúka služby, na ktoré nemá oprávnenie), alebo ak jeho licencia bola odobratá.
- Príklad: Detektív, ktorému bola odobratá licencia pre predchádzajúce pochybenia, naďalej prijíma prípady a vykonáva vyšetrovanie, alebo vykonáva činnosti, ktoré sú vyhradené pre štátne orgány (napr.: operatívne pátranie v zmysle Trestného poriadku).
Vždy si vyberajte profesionálov, ktorí vám garantujú legálne a etické postupy. Máte otázky ohľadom legality detektívnych služieb, alebo potrebujete poradiť s konkrétnym prípadom? Neváhajte nás kontaktovať - radi vám poskytneme odborné poradenstvo na uvedenom linku: Kontakty.